7 אלמנטים של עיצוב פנים

עיצוב פנים הוא האומנות של שיפור הפנים, כולל החוץ, כדי להשיג סביבה מתחננת אסטטית עבור המשתמש. כמו כן, אנו יכולים לומר שזהו תהליך עיצוב חווית המרחב הפנימי, מניפולציה של נפח מרחבי כמו גם טיפול פני השטח לשיפור הפונקציונליות האנושית. מעצב פנים מתכנן, חוקר, מתאם ומנהל פרויקטים.

ישנם 7 אלמנטים של עיצוב פנים:

1. רווח

החלל הוא אחד החלקים החשובים ביותר בעיצוב פנים. החלל משמש כבסיס עליו בנויה כל תכנית עיצוב הפנים. מכאן שחיוני שהמעצב יהיה מודע היטב לשטח הפנוי, למידותיו ולשימושיו.

2. קו

קווים מסווגים באופן נרחב לשלושה סוגים – אופקי, אנכי ודינאמי. בעוד קווים אופקיים מעטרים מבנים כמו שולחנות, כיסאות ומיטות, קווים אנכיים עשויים להימצא בחלונות ובפתחים בעוד שקווים אופקיים מוסיפים תחושה בטוחה ובטוחה לחלל, קווים אנכיים נותנים אופי חופשי ומתרחב. קווים דינמיים או זוויתיים, המכוונים לפעולה מוסיפים דרמה ועשויים להיראות על מבנים כמו מדרגות.

3. טפסים

צורות פירושן צורות באופן כללי, קווי מתאר של כל אובייקט תלת מימדי בחלל. ניתן ליצור צורות על ידי שילוב של שתי צורות או יותר ויכולות להיות מודגשות בעזרת אלמנטים שונים כמו מרקם, דפוסים וצבעים.

4. אור

אור הוא אחד האלמנטים הברורים ביותר של עיצוב פנים. טבעי או מלאכותי, ללא אור לאלמנטים אחרים, כלומר צבע, מרקם ודוגמה, אין משמעות כלל. האור מכניס את האווירה והאווירה לתוך חלל מגורים ומדגיש את כל האלמנטים האחרים כולל חלל, קו וצורות.

5. צבע

צבעים לא צריכים שום הקדמה מיוחדת. צבעים מבססים זיקה אסתטית בין אובייקטים וקובעים את מצב הרוח. יש לבחור צבעים על סמך הפסיכולוגיה והלך הרוח של השוכן. כדוגמה, אדום הוא בחירה מצוינת לפינת אוכל מכיוון שהוא מעודד תיאבון וירוק לחדר השינה מכיוון שהוא הצבע של שלווה ובריאות. לכל צבע יש שלושה מאפיינים ברורים, כלומר גוון, ערך ועוצמה, ומעצב פנים חייב להיות מודע היטב למאפיינים הללו כדי לבצע תמורות ושילובים שונים. צבעים מסווגים באופן כללי לשתי קטגוריות: צבעים ראשוניים וצבעים משניים.

6. מרקם

מרקם עוסק בעיקר במשטחים וקובע כיצד נראה ומרגיש משטח טיפוסי. מרקם מוסיף עומק ועניין לחדר ומגדיר את התחושה/המראה והעקביות של משטח. מרקם מסווג באופן כללי לשני סוגים – מרקם חזותי שבו המרקם נראה רק ומרקם בפועל שבו המרקם נראה וגם מורגש. כל מה שקשור לטקסטיל כמו כיסוי כריות, משטחי מיטה או כל דבר שקשור לכיסויים כמו וילונות, צבע קיר או טפטים יש טקסטורה.

7. דפוס

דפוסים מוסיפים עניין וחיים לעיצוב פנים ופועלים יחד עם צבעים. דפוסים מספרים סיפור משלהם ומוסיפים את האלמנטים של המשכיות ומעבר חלק בחדר. דפוסים יכולים להיות בכל צורה ולרוב מורכבים מעיצובים אטרקטיביים וחוזרים על עצמם.

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *