קריירה – חולמים לבנות עיר? תהיה מעצב אורבני!

מהו עיצוב אורבני?

מאז שהאדם המוקדם התיישב לראשונה, עיצוב עירוני קיים בצורה כזו או אחרת, אם כי המונח נטבע לבסוף במאה ה-20. זה שילוב של עיצוב נוף, תכנון עיר ואדריכלות. מדובר בעיצוב ותכנון כמעט כל היבט של עיר. מעצב עירוני צריך לשלב רחובות, מבנים, נוף, גנים ציבוריים, מערכת תחבורה, ניקוז, כבישים וכל היבט אחר הקשור לעיר שאתה יכול לחשוב עליו. המשימה היא הרקולאית!

אנשי מקצוע אלה צריכים לאזן גם אסתטיקה וגם פונקציונליות. לדוגמה, בעוד שהעיר או העיירה שהם עובדים עליה, צריכים להיות פארקים ציבוריים ונוף יפהפה, כמו אגמים מלאכותיים וכו'; העיר גם צריכה להיות פונקציונלית וקלה לניווט עבור אנשים.

באופן דומה, בעוד שריהוט רחוב כמו ספסלים, מקררי מים, אשפה, שלטי רחוב ואורות חשובים מנקודת מבט הריהוט, הם חשובים גם מנקודת המבט של מתן שירותים אזרחיים לאנשים.

מה עושה מעצב עירוני?

רוב אנשי המקצוע המודרניים בקריירה זו מסייעים בתכנון ושדרוג הערים והעיירות הקיימות. הם נקראים בדרך כלל על ידי הפקידים כאשר אוכלוסיית העיר גדלה מעבר למה שיכול להחזיק בשירותים ובמשאבים הנוכחיים.

בעיות כמו עומסי תנועה, עומס הולכי רגל, חבלות בצדי הכביש ומחסור בדיור או רעלת דורות – בתים ישנים הם בדרך כלל מה שקורא לתשומת לבם המיידית של גורמי תכנון ערים ובסופו של דבר את שירותי המומחים הללו. עוד כמה בעיות כאלה יכולות להיות מערכות ביוב וסילוק פסולת, מחסור בבתי ספר, חלוקת משאבי טבע הזקוקים לצינורות, כמו אספקת מים וגז.

הצעד הראשון של מעצב עירוני הוא לפגוש את פקידי העירייה ולדון בכל השינויים הדרושים. זה יכלול גם דיון בתקציבים וכן בחששות התושבים הנוכחיים.

לאחר מכן הם בדרך כלל בוחנים את התוכניות והעיצובים לתוכנית הקיימת של העיר. זה מאפשר להם להבין אילו שינויים ניתן לחולל. אחד הדברים המרכזיים שיש לזכור להם הוא שהם רוצים התערבות מינימלית על מנת לא להפריע לחיי היומיום הנוכחיים של התושבים. הם גם פוגשים מעצבי נוף ואדריכלים בשלב זה כדי לגבש תוכנית לעיצוב העיר החדשה. לאחר כל זה, לרוב הם יערכו סקיצות ראשוניות ולאחר מכן ישתמשו בתוכנת עיצוב כדי להכין תכניות סופיות שהן מאוד מפורטות וכוללות שרטוטים לכל היבט.

היכן עובד מעצב אורבני?

בדרך כלל הם עובדים עם משרדי אדריכלים גדולים או עם מפתחי נדל"ן. במדינות מפותחות, הרבה ממשלות ערים שומרות גם על אנשי מקצוע בודדים כיועצים.

מהן הדרישות החינוכיות לקריירה בעיצוב עירוני?

הציפיות הנפוצות ביותר מבחינת תואר לקריירה בתחום זה הן לפחות תואר ראשון בעיצוב עירוני או תכנון ערים. זהו קורס של ארבע שנים והוא בדרך כלל מספיק טוב לתפקיד התחלתי. עם זאת, מומחים רבים לומדים בדרך כלל לתואר שני ומצמיחים בהדרגה את השכלתם באמצעות פיתוח מיומנויות צולבות כמו תארים בעיצוב חסכוני באנרגיה, או עיצוב ידידותי לסביבה, ממוקד בסביבה וכו'. צפוי שמעצבים עירוניים שואפים יצטרכו לקחת מספר קורסים בעיצוב, תוכנות מחשב ומתמטיקה. הם גם יצטרכו לקחת כמה קורסים בדיני מקרקעין, אקולוגיה, אדריכלות ואדריכלות נוף.

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *