מבחינה מדעית אפשר לחלק את עיצוב הפנים לכמה עקרונות עיצוביים. אבל שימו לב כי אלה אינם כללים, אלא ראו בעקרונות בסיס בסיסי לתחושה, כשרון או אינטואיציה לעיצוב פנים.

עקרון 1: אחדות

כשעושים עיצוב פנים יש צורך לחשוב על הבית כמכלול; סדרה של חללים המחוברים ביניהם באמצעות אולמות וגרמי מדרגות. לכן ראוי שסגנון ונושא משותפים יעברו לאורך כל הדרך. זה לא אומר שכל האלמנטים של עיצוב הפנים צריכים להיות זהים אבל הם צריכים לעבוד יחד ולהשלים זה את זה כדי לחזק את כל הקומפוזיציה. דרך ליצור נושא או עלילה זו היא באמצעות שימוש שקולה בצבע.

עקרון 2: נקודת מוקד

האויב הגדול ביותר של עיצוב הפנים הוא השעמום. לחדר מעוצב יש תמיד, בהתאם לגודלו, מוקד אחד או יותר. מוקד חייב להיות דומיננטי כדי למשוך תשומת לב ומעניין מספיק כדי לעודד את הצופה להסתכל הלאה. לפיכך, נקודת מוקד חייבת להיות רושם מתמשך אך חייבת להיות גם חלק בלתי נפרד מהקישוט המקושר באמצעות קנה מידה, סגנון, צבע או נושא.

עקרון 3: איזון

ניתן לתאר איזון כחלוקה שווה של משקל חזותי בחדר.

הסוג הפשוט והפורמלי ביותר של איזון הוא איזון סימטרי, שבו אותם חפצים חוזרים על עצמם באותם מיקומים משני צידי ציר אנכי, כמו שניתן למצוא בחדרי סגנון או חגיגות.

איזון א-סימטרי מתאים יותר בעיצוב היום. איזון מושג עם כמה אובייקטים לא דומים בעלי משקל חזותי שווה או משיכת עיניים. איזון א-סימטרי הוא יותר סתמי ופחות מחושב בהרגשה, אבל קשה יותר להשגה.

עקרון 4: פרופורציה

פרופורציה מתייחסת לגודל היחסי הנמדד מול אלמנטים אחרים או מול נורמה או סטנדרט נפשי כלשהו. עקרון עיצוב זה הוא בעל חשיבות רבה בעת עיצוב החדר.

עקרון 5: קצב

במונחים מוזיקליים נתאר את הקצב כקצב או דופק המוזיקה. בעיצוב פנים, קצב הוא רק חזרה על דפוסים חזותיים. קצב חזותי מבוסס על תנועה. כמו במוזיקה, גם קצב בעיצוב יכול להיות סטקטו – פתאומי ודינמי או לגטו – מתחבר וזורם.

עקרון 6: צבע

צבע הוא אלמנט שנוטה לעורר רגש באנשים מכיוון שלצבע יש השפעה על ערך החיים מעל ומעבר לשיקולים אחרים. לכן לצבעים יש השפעה ברורה על האווירה שאתה רוצה ליצור בעת עיצוב פנים.

עקרון 7: פרטים

מרכיב חשוב נוסף של עיצוב פנים שבו יש צורך להקפיד על כאבים אינסופיים הוא הפרטים. כל דבר, החל מהגזם בגוון המנורה, צבע הצנרת על כרית הפיזור, ועד למתגי האור וידיות הארונות זקוקים לתשומת לב. בניגוד לצבע אנשים מוצאים פרטים משעממים. כתוצאה מכך הוא מוזנח ומדלף מעל או בדרך כלל נשמט בחוץ.

כצבע מבטא את כל הרוח והחיים של תכנית; הפרטים הם בדיוק כמו בסיס חשוב של עיצוב פנים. הפרטים לא צריכים להיות ברורים אבל הם צריכים להיות נכונים, ולשפר את התחושה הכללית של החדר.

עקרונות אלה של עיצוב פנים צריכים להנחות אותך כשאתה מתחיל לעשות זאת בעצמך, או לדון ברעיונות שלך עם מעצב הפנים שלך.

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *