בין אם אתם עובדים עם ריהוט ובדים קיימים או "מתחילים מאפס" עם חדר ריק, תמיד כדאי להשתמש באלמנטים ובעקרונות העיצוב כמדריך בבחירת הכל. האלמנטים הם הכלים או חומרי הגלם שלך, בדומה לצבעים שהם היסודות לצייר. מרכיבי העיצוב כוללים מרחב, קו, צורה, צבע ומרקם. עקרונות העיצוב מתייחסים לאופן שבו אתה משתמש באלמנטים אלה. עקרונות העיצוב הם איזון, דגש, קצב, פרופורציה וקנה מידה, והרמוניה ואחדות.

עיקרון מס' 1: איזון

שיווי משקל חזותי בחדר נקרא איזון. זה נותן תחושת מנוחה ותחושת השלמה. חדר מאוזן היטב נותן שיקול דעת קפדני למיקום החפצים לפי משקלם החזותי. האלמנטים של קו, צורה, צבע ומרקם כולם עוזרים לקבוע את המשקל החזותי של אובייקט, שהוא כמות השטח שהוא נראה תופס. איזון מתייחס גם לאופן והיכן אתה מציב את האלמנטים (קו, צורה, צבע ומרקם) בתוך החדר. כדי לשמור על איזון, נסו לפזר את האלמנטים בכל החדר.

o איזון פורמלי, המכונה לעתים קרובות איזון סימטרי, יוצר אפקט של תמונת מראה.

o איזון לא פורמלי משתמש באובייקטים שונים בעלי משקל חזותי זהה כדי ליצור שיווי משקל בחדר. זה יותר עדין וספונטני ונותן תחושה חמימה יותר, סתמית יותר.

עיקרון מס' 2: הדגשה

הדגש הוא מוקד החדר. נקודת המוקד צריכה להיות ברורה כשאתה נכנס לחדר; זה האזור שאליו העין שלך נמשכת. כל מה שמוצג, כמרכז העניין – אח, יצירות אמנות או טיפול בחלון הממסגר נוף יפה – חייב להיות מודגש מספיק כדי שכל השאר יוביל את העין לעבר האזור המוצג. אתה יכול להוסיף דגש על מוקד טבעי או ליצור אחד בחדר באמצעות שימוש יעיל בקו, צורה, צבע ומרקם.

עיקרון מס' 3: קצב

הקצב מספק את המשמעת השולטת בעין כשהיא נעה בחדר. הקצב עוזר לעין לעבור בקלות מאובייקט אחד למשנהו ויוצר הרמוניה שאומרת לעין שכל מה שיש בחדר שייך למכלול מאוחד. קצב נוצר דרך חזרה על קו, צורה, צבע או מרקם. זה יכול להיווצר גם באמצעות התקדמות. קצב פרוגרסיבי הוא עלייה או ירידה הדרגתית בגודל, בכיוון או בצבע.

עקרון מס' 4: פרופורציה וקנה מידה

יחסי גודל בחדר מוגדרים לפי פרופורציה וקנה מידה. פרופורציה מתייחסת לאופן שבו האלמנטים בתוך אובייקט מתייחסים לאובייקט בכללותו. קנה מידה מתייחס לגודל של אובייקט בהשוואה לגודל החלל בו הוא נמצא.

עקרון מס' 5: הרמוניה ואחדות

חדר מעוצב הוא שלם מאוחד המקיף את כל שאר האלמנטים והעקרונות של העיצוב. אחדות מבטיחה תחושת סדר. יש עקביות של גדלים וצורות, הרמוניה של צבע ודוגמא. המטרה הסופית של הקישוט היא ליצור חדר עם אחדות והרמוניה ותחושת קצב. חזרה על האלמנטים, איזון אותם בכל החדר, ואז הוספת קצת גיוון כך שלחדר תהיה תחושת אישיות משלו משיגים זאת. יותר מדי אחדות יכולה להיות משעממת; גיוון רב מדי עלול לגרום לתחושת אי שקט. להטוט בין האלמנטים והעקרונות כדי לקבל בדיוק את התמהיל הנכון הוא המפתח לעיצוב טוב.

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *