עיצוב פנים מול עיצוב פנים מול תכנון ביתי מול עיצוב פנים מחדש – מה ההבדל?

לפני כמה ימים, סוכן נדל"ן שאני מעלה את הרישומים שלו למכירה הכיר לי מישהו בתור "מעצב". לא רציתי להקדיש זמן לתקן אותו, אבל חשבתי לעצמי, "זו לא הפעם הראשונה שאני שומע אנשים משתמשים ב'מעצב' בטעות. זה משמש לעתים קרובות לתיוג מישהו שהוא מעצב פנים. אז למה כולם מקבצים את כולנו בקטגוריה אחת, כשכולנו בבירור עושים משהו שונה?"

אם לנסח את ההבדלים בצורה תמציתית:

 • עיצוב פנים כולל, בין הרבה דברים אחרים, הכנת מסמכים לרוב על ידי איש מקצוע מורשה לבניית חלל פנימי כגון תוכניות והגבהות, ופרטים ומפרטים, לרבות מיקומי תאורה, חשמל ותקשורת, חומרים וגימורים ופריסות רהיטים.
 • עיצוב פנים כוללת עיטור של משטחים בחלל הפנימי, כגון בדים, חיפויי קירות, רהיטים, אביזרי נוי, ריצוף, גופי תאורה ועוד, ומתחשב באורח החיים, הטעם, הצרכים וההעדפות של המשתמש בחלל. בעוד שמעצבי פנים עשויים לקשט, מעצבי פנים לא מעצבים.
 • הום ​​סטייג'ינג מכינה את הבית למכירה באמצעות עדכונים ו"קישוט" כך שיפנה למגוון הרחב ביותר של קונים לשוק בו נמצא הבית.
 • עיצוב פנים מחדש מתבצעת לעתים קרובות על ידי סטייג'רים לבית לבעלי בתים שאינם מוכרים כעת, משום שהיא משתמשת ברבים מאותם עקרונות בהם משתמשים בסטיג'רים, כמו שימוש בעיקר ברהיטים ואביזרי נוי שכבר יש לבעל הבית, מתוך עין לקראת מכירה עתידית של הבית.

כעת, בואו נחקור כל אחד יותר לעומק.

עיצוב פנים

על פי המועצה הלאומית לכישורי עיצוב פנים (NCIDQ):

 • עיצוב פנים הוא מקצוע רב-פנים בו מיושמים פתרונות יצירתיים וטכניים בתוך מבנה להשגת סביבת פנים בנויה.
 • פתרונות אלו פונקציונליים, משפרים את איכות החיים והתרבות של הדיירים ואטרקטיביים מבחינה אסתטית.
 • עיצובים נוצרים בתגובה ומתואמים עם מעטפת הבניין ומכירים במיקום הפיזי ובהקשר החברתי של הפרויקט.
 • עיצובים חייבים לעמוד בקוד ובדרישות הרגולטוריות, ולעודד את העקרונות של קיימות סביבתית.
 • תהליך עיצוב הפנים מתבצע על פי מתודולוגיה שיטתית ומתואמת הכוללת מחקר, ניתוח ושילוב ידע בתהליך היצירתי, לפיה מסופקים הצרכים והמשאבים של הלקוח כדי לייצר חלל פנים הממלא את מטרות הפרויקט.

האגודה האמריקאית למעצבי פנים (ASID) היא הארגון המוביל לאנשי מקצוע בעיצוב פנים. רמות מסוימות של חבריה חייבות לעמוד בדרישות השכלה, ניסיון בעבודה ובחינות מסוימות המנוהלות על ידי ה-NCIDQ. יתר על כן, לחלק מהמדינות יש דרישות רישוי למעצבי פנים הכוללות את מעבר הבחינה הזו. ל-ASID יש גם דרישות השכלה מתמשכת לחבריה.

עיצוב פנים

לא פלא שאנשים מרבים לבלבל בין עיצוב פנים לעיצוב פנים. אפילו אני התקשיתי למצוא הגדרה לעיצוב פנים. לעתים קרובות נאמר "ראה עיצוב פנים".

אולי הכי טוב להבין את עיצוב הפנים כפי שהוא קיים בניגוד לעיצוב פנים:

 • מעצב פנים יבחר חיפויי רצפה לפי טעמו וסגנון החיים של הלקוח, בעוד שמעצב הפנים היה לוקח את זה צעד קדימה ומסתכל על שימוש, העברת קול, דליקות וכו'.
 • מעצב פנים יבחר גופי תאורה, ואילו מעצב הפנים יתכנן את מיקום התאורה ויוודא שהיא עומדת בקודי הבנייה והבטיחות.
 • מעצב פנים אינו צריך להיות בעל השכלה פורמלית ו/או ניסיון עבודה, בדיקות או רישוי, ואילו מעצב פנים כן.

הום ​​סטייג'ינג

הום ​​סטייג'ינג הוא האומנות והמדע של הכנת בית למכירה כך שהוא פונה למגוון הרחב ביותר של קונים על מנת למכור במהירות ובמחיר הגבוה ביותר. המטרה היא לגרום לקונה הפוטנציאלי להתאהב בבית, לדמיין את עצמו מתגורר בו ולשאוף לסגנון החיים שהבית מציג.

לפי איגוד הבימוי הנדל"ן מדריך לצרכן ל-Home Staging, זוהי "מתודולוגיה שיטתית ומתואמת שבה מיושמים ידע בנדל"ן, שיפוצים בתים ועקרונות עיצוב יצירתיים כדי למשוך קונה".

בידור ביתי כרוך באחד או את כולם:

 • הערכה של רהיטים ואביזרים דקורטיביים (כריות, יצירות אמנות, חפצי נוי, מנורות, חפצי נוי וכו') יש לבעלים, וכן:

– ביטול חלק מהרהיטים ו/או האביזרים הדקורטיביים, הידועים גם כ-decluttering וכן דה-פרסונליזציה (הסרת תמונות משפחתיות, גביעים, אוספים וכו' כדי שהקונה יוכל לדמיין את המגורים שם)

– סידור הרהיטים והאביזרים למיקום מיטבי לשיפור זְרִימָה (היכולת ללכת בחופשיות בחדר), נקודת מוקד שיפור (למשל, הדגשת אח או נוף יפה), איזון (האם יש יותר מדי או חלקים גדולים מדי בארון הספרים או רק בצד אחד של החדר?) היבטים חיוביים של הבית תוך הקטנת השליליות

 • בחירה קפדנית לרכישה או השכרה, במידת הצורך, את הריהוט והאביזרים המתאימים לסגנון הבית והשוק שלו.
 • המלצה, יישום ו/או הסדרת שיפורים, עדכונים ותיקונים כגון צביעה, ריצוף, גופי כיור, גופי תאורה, טיפולי חלונות, גינון וכו'.

עיצוב פנים מחדש

כפי שצוין לעיל, עיצוב פנים מחודש הוא כמו בידור ביתי, אולם הוא משפר את הבית עבור בעלי הבית ולא עבור קונים פוטנציאליים. והיא עושה זאת מתוך עין לקראת מכירתה העתידית. זה כמו הום סטייג'ינג בכך שהוא משתמש בעיקר בריהוט ובאביזרי הנוי הקיימים של הלקוח כדי לשנות את החלל, ויכול לכלול גם רכישת רהיטים ואביזרים נוספים וכן עדכונים בצבעי הקירות, טיפולי חלונות, גופי תאורה וכו'.

סיכום

לסיכום ההבדלים:

 • עיצוב פנים כרוך בתכנון של כל ההיבטים של החלל הפנימי לרוב על ידי איש מקצוע מורשה.
 • עיצוב פנים כולל עיטור של משטחים בחלל הפנימי. מעצבי פנים עשויים לקשט, אבל מעצבי פנים לא מעצבים.
 • הום ​​סטייג'ינג מכינה את הבית למכירה באמצעות עדכונים והצגה כך שהוא פונה למגוון הרחב ביותר של קונים לשוק בו נמצא הבית.
 • עיצוב פנים מחדש משתמשת ברבים מאותם עקרונות שבהם משתמשים בסטארים בבית, כמו בעיקר שימוש ברהיטים ואביזרי נוי שכבר יש לבעל הבית, מתוך עין לקראת מכירה עתידית של הבית.

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *