האם אתה מתקשה לפעמים לבחור ספר מרשימת הקריאה שלך? בזמנים כאלה, אני מקבל החלטה בכך שאני הולך לחנות הספרים האהובה עליי ונוגע בספרים. לעתים קרובות אני מוצא את עצמי מתרגש מספר שלא חשבתי עליו. דרכים סטואיות בזמנים כאוטיים היה אחד הספרים שמצאתי בזמנים כאלה.

קודם כל, אני רוצה להתחיל את המאמר שלי בכך שאני לא יודע הרבה על סטואיות. בריג'יד דילייני, שעובדת ככותבת בתעשיית המדיה, התחילה לחקור את הנושא הזה כשהייתה בתפקידי ועברה תהליך מחקר/מחקר/הפנמה ארוך. לאחר שהמחבר עבר תהליך גילוי זה במהלך המגיפה, מושג הסטואיות הפך עבורו למעין חבל הצלה ומאמציו עבדו. מה מצאתי בספר הזה בשנת 2023?

זמנים מבולגנים… אני חושב שהביטוי הזה מתאר מצב שכבר מזמן הרגישו כולם. כפי שמציין המחבר, אף אחד מאיתנו אינו פילוסופים או אנשים מאז תקופת הסטואים. אנחנו פשוט אינדיבידואלים שמנסים להבין את הזמנים הכאוטיים שלא הצלחנו להתגבר עליהם מאז קיומה של האנושות. אם נסתכל על זה מנקודת המבט של הספר; אנחנו יכולים להיות רק אנשים שמנסים להתייחס לחיים בצורה בריאה יותר על ידי יישום הפילוסופיה של הסטואיות בחיינו או על ידי לימוד לקחים מסוימים ממנה. מסיבה זו, אני חייב להודות שהספר שכנע אותי שאנחנו יכולים לתמוך בכמה תכונות שקשה לנו, אבל אנחנו מחשיבים אחרת "טוב" בכאוס של החיים, למשל, אנחנו יכולים להיות שורשיים אבל גם גמישים. תורות של סטואיות.

לפני שנדבר בקצרה על תוכנו של הספר, יועיל לענות על השאלה מי הם הסטואים האלה. שלושת הסטואיקים המוזכרים ביותר הם אפיקטטוס, סנקה ומרקוס אורליוס, שלדעתי כולנו מכירים או לפחות מכירים בשמם. כולם היו אנשים שזכו לכבוד בתקופה שבה חיו והיו בעלי סטטוסים חברתיים שונים מאוד. מסיבה זו, אני באמת מאמין שחשוב להזכיר את השמות האלה. אפיקטטוס הוא במקור עבד. באופן מפתיע, הוא לא אחר מאשר רומאי שזכה לחירותו רק בגיל מבוגר מאוד ובילה את חייו כעבד. סנקה הוא אדם עשיר וחזק ואפילו מורה-מורה של הקיסר נירון. מרקוס אורליוס היה הקיסר הרומי בתקופתו המשגשגת ביותר. ההתכנסות של השמות הללו, שממשיכים לחיות עם פחדים וחוויות שונות בתנאים שונים, על אותו ציר של סטואיות, היא אחד הגורמים שהרשימו אותי, כי חשוב להבין את מקיפות הסטואיות.

בואו נעבור ליסודות הסטואיות ולספר הזה. הסטואיות, עם הפרקטיקות הקשות ולפעמים הכואבות שלה, שמה לה למטרה להפוך אותך לאדמה, בסופו של דבר להביא אותך לרמת תודעה מעבר לזמן, למרחב ולאירועים. כי הוא ממליץ על גישה רציונלית וריאליסטית לכל התנודות שנוצרות על ידי רגשות. אני מאמין שזה חשוב יותר, במיוחד עבור אלה מאיתנו שחיים במדינות טעונות רגשית. הספר עוסק גם בזה: אני חושב, משפטים שנאספו תחת כותרות שמטרתן לספק פתרונות מעשיים לבעיות החיים המוכרות אך הקשות של החיים, כמו איך להיות בן תמותה, איך להיות נוח, איך להיות רגוע או איך למדוד. . זה הופך את הספר ליעיל. אני לא יכול שלא לומר שחלק התמותה הוא אחד החלקים הפחות אהובים עליי, הן מבחינת התרגול המומלץ והן מבחינת הקושי שלו.

בין אם תעקבו אחר כל ההצעות ובין אם לאו, ייתכן שחלק מהן דרמטיות מדי או קיצוניות מדי. אבל הספר הזה נותן לאנשים מבט אמיתי על האופן שבו הם ניסו לפתור את בעיות האנושות לפני הספירה. מהמאה הרביעית ואילך. אם אתה רוצה להקשיב להצעות של הסטואיות לבריחה מהכאוס שלך, אני חושב שהסתיו הזה עשוי להיות זמן מצוין. אני אומר תן לזה צ'אנס. שיהיה לכולם יום גילוי!

תמונת שער: איך להיות סטואי בזמנים כאוטיים

אולי יעניין אותך: Eje מ-Yilmaz השגת שלווה פנימית בבסיס הפילוסופיה הסטואיתSource link

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *