מעצבי פנים מפורסמים וסגנונותיהם בעיצוב פנים – חלק 1

מבוא

סדרה זו של 4 מאמרים מציגה מבט קצר אך אינפורמטיבי על 21 ממעצבי הפנים המפורסמים ביותר, מהחלוצים המוקדמים ביותר ועד למעצבים המודרניים המפורסמים ביותר.

חלוצי עיצוב הפנים

ז'אן-אנרי יאנסן (1854-1928)

המעצב ההולנדי, ז'אן-אנרי יאנסן, השיק את אחת מחברות עיצוב הפנים הבינלאומיות הראשונות אי פעם 'Maison Jansen' (בית יאנסן) בשנת 1880, שהתפרסמה בעיצוב ויצירת רהיטים יפים ואיכותיים במיוחד אשר ישמשו בהמון של פרויקטים של עיצוב פנים. House of Jansen פתח סניפים ב-8 מהערים הגדולות בעולם. יאנסן עבד בשיתוף פעולה הדוק עם מעצב הפנים המוכשר סטפן בודין אותו הפך למנהל החברה. הלקוחות של בית יאנסן כללו את רויאלטי והעשירים והמפורסמים.

אלזי דה וולף (1865-1950)

הגברת הראשונה של קישוט הפנים, אלזי דה וולף ראתה את עצמה "ילדה מכוערת". שחקנית הבמה הוויקטוריאנית הזו הייתה מורדת בתקופתה וזוכה על ידי רבים כממציאת המקצוע המודרני של עיצוב פנים, למרות שכבר היו מעצבי פנים מבוססים בתקופתה. אלזי לא אהבה את הטעמים הוויקטוריאניים לחלוטין, לכן העיצובים שלה היו מורכבים בדרך כלל מצבעים בהירים ובהירים, בניגוד לעיצוב הוויקטוריאני האפל והקודר יחד עם עודפים מיותרים כמו וילונות קטיפה כבדים. זו הייתה סטייה חלוצית מהעיצובים העכשוויים של אותה תקופה. השפעתה של אלסי ממשיכה להיות מורגשת בעולם המודרני של עיצוב הפנים.

אוגדן קודמן (1863-1951)

מעצב הפנים והאדריכל האמריקאי, אוגדן קודמן בילה את ילדותו במקום הולדתו בבוסטון לפני שנסע לצרפת בצעירותו לתקופה מסוימת. לקודמן היו שני דודים שהשפיעו עליו מאוד – האדריכל ג'ון האברד והדקורטור ריצ'רד אוגדן. חלק מיצירותיו של אוגדן קודמן כוללות את בית ניופורט של אדית וורטון, לנד'ס אנד, אחוזת משפחת רוקפלר של הלקוח הניו יורקי ג'ון ד' רוקפלר הבן ובית הקיץ בניופורט של קורנליוס ונדרבילט השני. יחד עם הסופרת אדית וורטון, קודמן כתבה פוסט מדריך לעיצוב פנים אמריקאי, "קישוט הבתים" ב-1897.

פרנסס אלקינס (1888-1953)

פרנסס אדלר אלקינס, שנולדה במילווקי, הייתה אחת ממעצבי הפנים והמעצבים הבולטים של המאה הקודמת. אחותו של אדריכל שיקגו המפורסם דיוויד אדלר, אלקינס הייתה ידועה בעיצוביה העתידניים שהפגישו סגנונות ואלמנטים שונים מתקופות שונות. הם כללו סגנונות צרפתיים כפריים, צ'ינואיסרי וארט דקו. הריהוט שהוצג בעיצוביה כלל מעצבים כמו ז'אן מישל פרנק ואלברטו ג'קומטי. הקריירה של אלקינס שנפרשה על פני שלושה עשורים נוצצת בעבודות רבות בפרופיל גבוה בהוואי, המערב התיכון וצפון ודרום קליפורניה, לא יותר מעניינת מהשחזור של המבנה משנות ה-30 של המאה ה-19, קאסה אמסטי במונטריי, קליפורניה.

פרנק לויד רייט (1867-1959)

פרנק לויד רייט היה מעצב פנים ואדריכל שהקריירה שלו כללה יותר מ-1000 פרויקטים, 500 מהם הושלמו. רייט היה ידוע בקידום האדריכלות האורגנית שלו, דוגמה לכך היא Fallingwater. בית רובי הוא דוגמה להנהגתו של רייט בתנועה האדריכלית של בית הספר הערבה, בעוד שבית רוזנבאום מתאר את תפיסת הבית האוסונית של רייט. לרייט היו גם רעיונות מרעננים לכל סוג של בניין, בין אם זה כנסייה, משרד, בית ספר, מלון או מוזיאון. יחד עם עיבודים אדריכליים מעולים, רייט עיצב גם חלק גדול מהפנים של הבניינים שלו כולל העיצוב, הפריסה והריהוט.

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *