מה לגבי מבנים שניזוקו באורח בינוני וקשה? האם מומחים מחליפים שופטים? נשיא IMO Guchietmes מציע הצעות רציניות. הנה ההצעות האלה

סניף גזיאנטפ של לשכת המהנדסים האזרחיים ממשיך ליידע את החברים ולעבוד על תהליכים מוכווני פתרון לגבי תהליכים שוטפים.
İMO גזיאנטפ הסניף ארגן יום עיון שכותרתו "תהליכים משפטיים לאחר רעידת האדמה ב-6 בפברואר, אחריות משפטית ופלילית של מהנדסים אזרחיים ומפקחי אתרים" במסגרת סמינרי ההשתלמויות בנושא תהליכים משפטיים לאחר רעידת אדמה.
ציד. ד"ר. עם הצגתו של Levent Maziligunei (מהנדס אזרחי בכיר – עורך דין), הוצג מידע חשוב למהנדסים אזרחיים בסמינר שהתקיים באולם הכנסים Korkut Kuchukchan בבניין השירות הסניף.
בנאום בפתיחת הסמינר אמר נשיא סניף IMO Gaziantep, בורקאי גוצ'יטמז, כי הם עוקבים מקרוב אחר מצבם של המהנדסים האזרחיים העצורים. ראש העיר גוצ'יטמז אמר שיש להעניש את מי שמבצע פשעים וטעויות, אבל הם מתנגדים לאבד את חייהם עם היבשים, ואמר: "חווינו את האסון הגדול ביותר של המאה. כמובן שצריך להעניש פושעים. אבל אחרי יותר מ-9 חודשים זְמַן למרות שזה מקובל, רוב החברים העסוקים שלנו עדיין נשארים ראשון הוא גם לא הופיע בבית המשפט. אנחנו סומכים על החוק הטורקי. אנו מצפים שהתלונות ייפתרו במשפט מהיר והוגן מבלי להפוך את התקרית לציד מכשפות. "הצדק הגרוע ביותר הוא זה שיוצא להורג באיחור. גם אם פסק הדין בסופו של דבר נכון, האמירה 'הצדק מעוכב הוא אכזריות' עדיין מתקיימת. היא אמרה.

מומחים לא צריכים להחליף את השופט

חלק מדוחות המומחים שהוכנו לגבי המבנים ההרוסים מלאים בהצהרות ומסקנות סותרות. תשומת הלב ראש העיר גוצ'יטמז אמר: "חשוב מאוד כיצד לזהות תקלות של בניין שקרס עקב רעידת אדמה. כמובן שצריך לערב מומחים, אבל מומחה לא יכול לקבוע מי אשם ובאיזו מידה, אם הוא ראשוני או משני. אם המומחים עושים זאת, הם מחליפים את השופט. למדנו מהפרופסורים שלנו המומחים לנושא זה שיש הרבה החלטות של בית המשפט העליון הקובעות שמומחים לא יכולים להחליף שופטים וששופטים לא יכולים לקבל החלטות על סמך אשמת מומחה ו/או ממצאי אשמה. חשוב מאוד שהמשפטים יתנהלו בהתאם לחוק ושיתקבלו החלטות הוגנות כדי להבחין בין אשם ללא פושע. אסור שיאבדו את זכויותיהם של קורבנות בבלגן משפטי בלתי נפרד, וגם מהנדסים אזרחיים, שעשו את עבודתם היטב, לא צריכים להיענש שלא בצדק. יש לזהות ליקויים על ידי יצירת בתי משפט מיוחדים טכניים למקרי רעידת אדמה", אמר.
"כשאנחנו מסיימים את הפקולטה, אנחנו נשבעים את שבועת ההנדסה. אני לא מאמין שאף אחד מעמיתינו מנצל בכוונה או ביודעין את מקצועו לרעה. מסיבה זו, מצוקתם של חברינו העסוקים נותרה הנושא החשוב ביותר על סדר היום. לְהַמשִׁיך זה עושה את זה. כמובן, עשויים להיות פושעים או פושעים בין חברינו העצורים. בית המשפט העליון בטורקיה יחליט אם הם אשמים או לא. עם זאת, תמיד אמרנו והדגשנו מתחילת התהליך כי תהליך זה צריך להיות בצורת מאסר על תנאי. "הרצון הגדול ביותר שלנו הוא שעמיתינו ייענשו בהקדם האפשרי ומאסרם יסתיים", אמר.
ראש העיר גוצ'יטמז המשיך בהדגיש כי על פי דו"חות האוניברסיטאות, רעידות האדמה ב-6 בפברואר הגיעו לערכי תאוצה גבוהים מאוד וחרגו מערכי התאוצה המשמשים בתכנון סטטי בנקודות רבות: "מצב ערכי הקרקע, איכות הקרקע. בטון, איכות החיזוק והכי חשוב, משמשים נכון אם לא, זה מאוד חשוב. תחום היישום של ענף הבנייה הוא תחום בו על בעלי מלאכה ועובדים לדאוג, להיות בפיקוח מתאים ולכלול הכשרה מתמשכת. זו גם לא השוואה מדויקת להעריך מבנים שתוכננו לפי תקנות של שנים קודמות לפי התנאים של היום, התנאים והטכנולוגיה החומרית של תקנת 1975 ושל תקנת 2018 וטכנולוגיה חומרית שונים מאוד. כמו כן, צריכות להיות בעיות של התערבות גרועה בבניין לאחר השימוש, כגון מבנים לא מנוהלים המאושרים על ידי חנינה ייעודית, קומות נוספות ללא ידיעת עמיתינו, התערבויות לא מורשות במערכת נושאת העומס, חיתוך אלמנטים של וילון עמודים וכו'. לבחון בפירוט.
הסבר כיצד, מדוע ומאילו סיבות קורסים מבנים במהלך רעידת אדמה הוא עניין קשה ומורכב ביותר. הרס יכול להיגרם כתוצאה מטעויות/ליקויים בתהליך התכנון הסטטי, הכולל את בניית מערכת הנשא, המודלים, הניתוח הסטטי/דינמי ושלבי עיצוב האלמנטים. הריסה עלולה להתרחש עקב טעויות/ליקויים/התרשלות בהליך הבנייה והפיקוח. גם אם לא קיימת אף אחת מהאפשרויות הנ"ל, המבנה עלול לקרוס עקב רעידת אדמה חזקה בצורה חריגה החורגת מהמגבלות הרגולטוריות. יתר על כן, 6 בפברואר שנה 2023 בטוח שאחד או יותר מהגורמים שזוהו שיחקו תפקיד בהרס שהתרחש במהלך רעידות האדמה. זאת ועוד, פסול קיצוני להטיל אחריות על מהנדס אזרחי על מבנה שתוכנן ו/או נבנה על ידו. "יש לבצע בדיקה תקופתית של מבנים, נושאים אינם נכללים בפרויקט הנוכחי, התערבות משתמשים בבניין אסורה, והאחראי על מי שמתערב בבניין ללא רשות.

אחריות במבנים שניזוקו בכבדות ובינוניות

"נושא שאינו מובן לציבור הוא האחריות של עמיתינו למבנים שניזוקו בכבדות ובינוניות", אמר ראש העיר גוצ'יטמז והוסיף: "מהערכים של דו"ח סקר הקרקע של המהנדס האזרחי ועד לעקרון התכנון. נוצר כתוצאה מערכים מחייבים בתקנה על פי תקנות רעידות אדמה והתקנות הרלוונטיות. רעידות אדמה ו AFAD הוא עושה עיצובים המבוססים על ערכי התאוצה המתאימים במערכת. המטרה העיקרית היא למנוע הרס ואובדן חיי אדם כתוצאה מרעידת אדמה מתוכננת במהלך רעידות אדמה חזקות. כל המבנים עם נזקים קשים ו/או בינוניים או נזקים קלים ללא אבדות בנפש בשביל זה אי אפשר להאשים את הקולגות שלנו. "אם מבנים שורדים עם נזקים קשים, בינוניים או קלים מרעידות אדמה חזקות כל כך עוקבות והבניין אינו מתמוטט, זה אומר שהבניין מילא את חובתו", אמר.

Source link

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *