הודעת יום השנה ה-100 של הנשיא אסקינזי

מתאם איגוד היצואנים האגאי, ז'אק אסקינזי, פרסם הודעה על יום השנה ה-100 לרפובליקה.

מתאם איגוד היצואנים האגאי, ג'ק אסקינאזי, אמר במכתבו שפורסם במיוחד לרגל יום השנה ה-100 לרפובליקה: "אנו מאמינים שהיצוא יהווה את הכוח המניע לטורקיה להמשיך בפיתוחה במאה השנייה ולהפוך לאחת מה-10. הכלכלות הגדולות בעולם. אנחנו צריכים להתמקד במאה השנייה ברוח השנים הראשונות של הרפובליקה שלנו", אמר.

כשאנו חוגגים את יום השנה ה-100 לייסוד הרפובליקה של טורקיה, אני חושב שלעולם לא נשכח את התנאים שבהם הייתה לנו הרפובליקה שלנו לפני 100 שנה.

השינוי מהאימפריה העות'מאנית, שתוארה כחולה, לרפובליקה של טורקיה הצעירה, המהווה השראה לכל עמי העולם במונחים של חופש, מעולם לא הייתה קלה.

האימפריה העות'מאנית, שנשארה הרחק מאחורי ההתפתחות המדעית והטכנולוגית של העולם, דיממה ללא הרף במשך כ-350 שנה מהרבע האחרון של המאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-20.

ב-1699 עם הסכם קרלוביץ; אבדות טריטוריאליות, החל מהונגריה, נסיכות טרנסילבניה, אוקראינה, פודוליה, הפלופונסוס ודלמטיה והמשכו בתנועות חופש ברחבי העולם במאות ה-19 וה-20, הביאו לכך שהאימפריה העות'מאנית תוארה כחולה. להיכנס למצב וגטטיבי.

לפי מרכז רוברט שומאן, האימפריה העות'מאנית איבדה 772,000 צעירים במלחמת העולם הראשונה בלבד. חלק מבתי הספר התיכוניים שלנו לא סיימו את לימודיהם בשנות המלחמה.

אנגליה, צרפת ויוון, שתכננו לחלוק את אדמות האימפריה העות'מאנית, שתוארו כחולות בעוני, חוסר תקווה, אימפוטנציה ותשישות, לאחר מלחמת העולם הראשונה, לא התחשבו בגזי מוסטפא כמאל. שתואר כגאון המאה. ראש ממשלת בריטניה דיוויד לויד ג'ורג'; הוא סיכם את המצב: "תראו, המזל שלנו הוא שהגאונות של המאה ה-20 נפלה בידי הטורקים והגורל הביא אותו אלינו".

העיתונאי חסן תחסין, שירה את הירייה הראשונה לעבר הכיבוש היווני של איזמיר ב-15 במאי 1919, כדי לעצור את המגמה הרעה הזו, הדליק את הפתיל של מאבקנו לעצמאות, וגזי מוסטפא כמאל וחבריו, שהשלימו את ההכנות. להבת החופש למלחמת העצמאות נדלקה בסמסון ב-19 במאי 1919, ב-29 באוקטובר 2023. הוכתר עם הקמת הרפובליקה של טורקיה.

בתהליך זה, העם האנטולי, שעשה מאמץ על אנושי בהנהגתו של גזי מוסטפא כמאל, השיג הרבה בזמן קצר. היא נתנה תמיכה רבה למלחמת העצמאות, כולל גברים, נשים, צעירים ומבוגרים.

היציאה שלנו מהמלחמה עם ניצחון מוחלט היה מקור השראה ודוגמה מצוינת למדינות ולאומות קולוניאליות אחרות. מדינות רבות, בעיקר אלג'יריה, פתחו במאבק משלהן והכריזו על עצמאות, כמו המאבק שיזם מוסטפא כמאל אטאטורק. זכותן של אומות לקבוע את גורלן הוכחה שוב לעולם כולו.

לאחר שחרור איזמיר ב-9 בספטמבר 1922 הוקדשה עבודה אינטנסיבית להקמת הרפובליקה החדשה.

כדי להכתיר את ניצחון החברה הטורקית במלחמת העצמאות בניצחונות כלכליים, גזי מוסטפא כמאל החל בהכנה גדולה ליצירת האסטרטגיות העיקריות לעתיד בכלכלה 8 חודשים לפני הכרזת הרפובליקה. הוא ביקש משר הכלכלה, מהמוט אסאט, לארגן קונגרס גדול שיכלול את כל מגזרי הכלכלה.

גזי מוסטפא כמאל, שהאמין שהצלחה צבאית צריכה להיות מוכתרת בהצלחה כלכלית וכך נהפוך למדינה חזקה, בחר באופן אישי באיזמיר, עיר תעשייה ויצוא, כמקום מפגש ליצירת תוכנית כלכלית טובה מאוד. הוא סיכם את חשיבות הקונגרס במילים הבאות: "כפי שקונגרס ארזרום אפשר לעם הזה לעמוד על רגליו, הקונגרס הכלכלי של איזמיר יהיה נקודת המוצא של הכלכלה הטורקית. לכן הקונגרס הזה כל כך חשוב".

החלטות חשובות שהתקבלו בקונגרס הכלכלי של איזמיר לפיתוח התעשייה והיצוא היו כדלקמן; "התעשייה המקומית תהיה מוגנת במכסים כבדים מפני סחורות זרות. מוצרי ביניים הדרושים לתעשייה יובאו ללא מכס. מכס לא נרשם מהחפצים המוזנים להשקעה. במכרזים מקומיים תינתן עדיפות למוצרים תחליפיים גם אם הפרש המחיר של הסחורה המקומית לעומת הסחורה המיובאת עולה על 100 אחוז. עד 5 דונם של אדמות מדינה יינתנו ללא תשלום ליזמים שיקימו עליהם מתקנים. יש חריג עבור אזרחים טורקים. אם חברות עוקבות אחרי זה, זה יספיק ש-75% מהמניות יהיו מקומיות. תמריצים תעשייתיים תקפים ל-5 שנים. לאחר תקופה זו ניתן להאריך ב-25 שנים נוספות. אנשים, עובדי מדינה וחיילים יובטחו להשתמש בבדים מקומיים. תינתן חשיבות להכשרה תעשייתית. ייווצרו לשכות תעשייה ולחדרים אלו יהיה ארגון האם. בנקים ייווצרו כדי לתעל משאבים לתעשייה. יוזמה זו תבוצע באמצעות רכישת מניות מבנקים קיימים ותרומת המדינה. תובטח גישה לאתרים מתאימים להקמת מתקני תעשייה ומשאבי טבע של המדינה. יוקמו מסילות ברזל ויאורגנו כבישים מהירים. "הסחורה תועבר בתעריפים זולים.

רוב ההחלטות שהתקבלו בקונגרס הכלכלי הן בעלות אופי שיוביל לייצוא. ביניהם תמריצים תעשייתיים, צעדים להגברת הייצור, הרחבת מסילות ברזל ונמלים, הנחות על הובלה, הלוואות על משכנתאות, הקמת נספחים מסחריים בחו"ל, פיתוח ביטוח, קידום יצוא מוצרים מוגמרים.

הניהול הכלכלי של הרפובליקה שהוכרז ב-29 באוקטובר 1923 החל עם ההנחיות שהתקבלו מאטאטורק על ההחלטות שהתקבלו בקונגרס הכלכלי של איזמיר שהתקיים ב-17 בפברואר. צעדים להגדלת הייצור בתעשייה ובחקלאות נצפו בתוכנית הפיתוח הראשונה.

הרפובליקה של טורקיה, שעשתה התקדמות רבה בחינוך, בתעשייה, בחקלאות, במסחר, ביצוא ובתחומים נוספים, תפסה כעת את מקומה בין 20 הכלכלות הגדולות בעולם.

הייצוא שלנו, שבשנת 1923 הסתכם ב-51 מיליון דולר, המורכב כמעט כולו מתוצרת חקלאית, גדל בתום 100 שנים בערך פי 5,000 והגיע ל-255 מיליארד דולר, שנשלט על ידי מוצרים תעשייתיים. מספר היצואנים שלנו גדל כל הזמן והגיע היום ל-110 אלף.

איזמיר הייתה היסטורית עיר יצוא עם תרומה חיובית של נמל איזמיר. היא תרמה 42 מיליון דולר לייצוא ה-51 מיליון דולר של טורקיה ב-1923, השנה שבה נוסדה הרפובליקה שלנו. מוצרים מומלצים בייצוא זה הם; המוצרים הנבחרים היו כותנה, צימוקים, תאנים מיובשות, זיתים, שמן זית, בלוטים, שטיחים ושעורה.

איזמיר שלטה בייצוא הטורקי מאז הקמת הרפובליקה שלנו ועד 1980. למרות שאיסטנבול לקחה את ההובלה בייצוא עם צעד התיעוש מאז 1980, איזמיר עדיין שומרת על מעמדה כמחוז השני בגודלו בטורקיה, עם יצוא שנתי של יותר מ-17 מיליארד דולר.

מניסה ודניזלי הם בין עשרת המחוזות המייצאים המובילים של טורקיה. בעוד שמוגלה תייצא יותר ממיליארד דולר בשנת 2022, Balikesir עובד קשה כדי לעבור את רף מיליארד הדולר בשנת 2023. כאזור האגאי, הבאנו 32 מיליארד דולר של מטבע חוץ לטורקיה ב-2022. יחס הייצוא ליבוא שלנו הוא 142 אחוז.

אזור האגאי מיוצג על ידי 159 חברות ברשימת 1000 היצואנים המובילים של אסיפת היצואנים הטורקית.

בעוד שבשנים הראשונות של הרפובליקה, דפוס הייצוא שלנו נשלט על ידי מוצרים חקלאיים, כיום המוצרים התעשייתיים שלנו בולטים. מגזר השירותים שלנו מספק רווחים משמעותיים במטבע חוץ.

אנו מאמינים שהיצוא יהווה את הכוח המניע לטורקיה להמשיך בפיתוחה במאה השנייה ולהפוך לאחת מ-10 הכלכלות הגדולות בעולם. עלינו להתמקד במאה השנייה ברוח השנים הראשונות של הרפובליקה שלנו.

כדי להיות בין 10 הכלכלות המובילות, אנחנו צריכים לצמוח עם היצוא. אנחנו צריכים להשיג לפחות 10 אחוז צמיחה ביצוא מדי שנה. למרבה הצער, לא נוכל להשיג מטרה זו במלאת 100 שנה לרפובליקה שלנו. אנו מאמינים שכדי להשיג מטרה זו בשנים הקרובות יש להסתובב גלגלי היצואנים, יש להשתמש בשער חליפין שלא ייכנע לאינפלציה, מימון טווח מתאים וסיוע ממשלתי ליצואנים שלנו במטבע חוץ. בשנים קודמות, בתנאים שישמרו על התחרותיות שלנו מול המתחרים שלנו בעולם להמשיך בייצור.

הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר. השינוי הזה יאיץ עוד יותר במאה הבאה. במידה ש-30 אחוז מהמקצועות של היום יתיישנו ב-10 השנים הקרובות, מקצועות חדשים יצוצו בחיי העסקים. רוב הילדים שנולדים היום יהיו בעבודות שלא קיימות היום. ניתוח הנתונים יהפוך לבעל ערך מתמיד.

מוצרים ושירותים ישתנו בטווח הקרוב, אך הייצוא יימשך גם במאה הבאה, כפי שהיה במשך אלפי שנים. למרות שמגזרי החקלאות היו בחזית בשנים הראשונות של איגודי היצואנים האגאי, כיום מובילים המגזרים התעשייתיים את היצוא של ה-EİB. ענפי האנרגיה הנקייה, התוכנה, המיחזור, מערכות המידע, הטכנולוגיה הביטחונית, הטלקומוניקציה, ההכשרה המקצועית, העיצוב והחקלאות שלנו יבואו לידי ביטוי במאה השנייה.

בעוד ששיטות השיווק המסורתיות שלנו בייצוא נמשכות, שיווק דיגיטלי יהיה אחד מהנושאים להתמקד בהם. בעתיד הקרוב, ננקוט בצעדים מהירים יותר כדי להגיע לנקודה שבה נוכל לייצא את מה שאנו עושים היום במכולות ישירות ללקוחות. המאה השנייה של הרפובליקה שלנו תהיה המאה של בינה מלאכותית. כמובן שבזמן שאנחנו עושים את כל זה, קיימות תהיה העיקרון העיקרי שלנו.

אנו חוגגים את יום השנה ה-100 לרפובליקה שלנו וממשיכים לעבוד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע עם רוח חדשה כדי להשיג את המטרה להגיע לרמת הציוויליזציות המודרניות שהציב גזי מוסטפא כמאל אטאטורק. מייסד הרפובליקה שלנו במאה השנייה.

Source link

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *