איך להפוך לאוליגרך בטורקיה? – Bahadır Özgür (קיר עיתון) | איחוד. ארגון

אם נכתבו דפים על העברת עושר והון בתקופת ה-AKP, לא ניתן היה להסביר זאת בצורה ברורה כמו המילים הבאות מפיו של קפיטליסט:

בשנים 1993-2003 ראיתי סרט יפה מאוד ברוסיה מתחילתו ועד סופו: הולדת אוליגרכים. רבים מהם היו בתחומים כמו כריית מתכות ומשאבי טבע. עם המשאבים המוגבלים של טורקיה, שמתי עין על אתי קרום.

מי זה הקפיטליסט הברור הזה?

האדם שאת נאומו ציטטתי ב-4 באוגוסט 2023 בלשכת הספנות הוא רוברט יוקסל ילדרים, הבעלים של יילדיר הולדינג. (הנאום המלא מכאן זמין.)

רבים מכירים אותו כנשיא הפילנתרופי של מועדון סמסונספור. אולם כיום הוא נמצא על סדר היום בחו"ל כ"מיליארדר עולמי סודי". סוכנות הידיעות ההון הפיננסי העולמי בלומברג מדווחת כי הנכסים של 10 הטייקונים בראש רשת הלוגיסטיקה העולמית, שהסתכמו ב-60 מיליארד דולר ב-2020, קפצו ל-155 מיליארד דולר לאחר המגיפה. לִכתוֹב. ילדרים הם ששברו את השיא. שווי החברה שלו שילש את עצמו והונו הוכפל פי כמה.

איך הגיעה ה"הצלחה" הזו בתקופה כל כך קצרה של 20 שנה? במקביל, המדינה כולה הייתה בחובות עמוקים ועמדה למכור את אדמתה, אז מה היה הבסיס לעושר עולמי כזה?

התשובה בסיפור של בלומברג הייתה, "הכל התחיל ברכישת מפעל כרום ודשן שפשט רגל…" הכוונה למעשה להפרטת הכרום, אחד המינרלים הציבוריים היקרים ביותר. אבל לא היו פשיטות רגל, רק מכירות פומביות סחטניות. המשך הסיפור ממשיך עם העברת נכסים של מיליוני דולרים לחו"ל. איך לעשות?

מכיוון שילדירים הסביר את השראתו במטאפורה של "סרט רוסי", הבה נבחן את נאומו סצינה אחר סצנה כתסריט. רואים מה קרה בארץ כשהוא גדל?

טריילר ראשון: סוחר פחם הופך לבירת ים באשראי; ואז הוא תופס עפרות כרום באמצעות הפרטה; ואז מציל מונופול לוגיסטי כושל על ידי זכייה בכרום; בסופו של דבר, נולדת אימפריה עולמית הכוללת שני תריסר נמלים, שילוח מכולות, ייצור פרוכרום עתיר פחמן בגודלו השני בגודלו בעולם, השקעות דשן ואנרגיה.

סצנה 1: סוחר פחם נולד

"הייתי מהנדס מכונות. כשחזרתי מאמריקה ב-1993, לא ידעתי מה לעשות, אבל ידעתי מה לא לעשות. לא התכוונתי להיות מכונאי. זו הסיבה שהתחלתי לסחור בפחם עם רוסיה".

שנות ה-90 היו גם זמנם של סוחרי הפחם. למרות שתחנות הפחם קרסו כתוצאה מדחף ההפרטה שהחל עם אוזאל והמשיך עם צ'ילר, צרכי האנרגיה והחימום של הערים היו תלויים בפחם מיובא. הכתובת הייתה רוסיה. מכאן גדלה מעמד סוחר ייבוא ​​חדש. מטבע הדברים, הקשר הפוליטי-מסחר נוצר בעולם הפחם. באותם ימים נטל הסחר בפחם את תפקיד המכרזים הציבוריים; זה הפך לדרך להתעשר מהר, ליצור תומכים ולהפעיל את גלגל השוחד. כשהממשלות המקומיות החלו לחתור אחר פחם לקבל קולות, גם התקציבים העירוניים עמדו בפני סערה. חוויות הנפוטיזם הראשונות של רג'פ טאיפ ארדואן באיסטנבול ומלי גוצ'ק באנקרה עוצבו על ידי פחם.

חלקם של האנשים היה לעבוד כדי להישאר חמים בחורף ולשאוף את רעל הפטרו-קוק שגרם למחלות ריאה שונות.

סצנה 2: תקופה מפוזרת עם קרדיטים

"לקחתי הלוואה של מיליון דולר מהבנקים. ואז הכל גדל כשהתחלנו לשכור ספינות להובלת פחם. קניתי ספינה. הרווחתי קצת כסף. טורקיה יצאה ממשבר חדש.

נטל הליברליזציה הפיננסית היה על החברה. בנקים שנפתחו כמו חנויות מכולת שהתרוקנו, הלוואות בנקאיות ציבוריות התאדו, והלוואות מקומיות בריביות גבוהות ובאינפלציה חיזקו את מעמד הרנטייר. עושר רציני צבר לכל מי שלקח חלק ב"פסטיבל ביזת תקציב המדינה" שנמשך 10 שנים. מנהל TOBB אמר, "לעולם לא יהיה זמן שבו לא אזכה להרוויח כל כך הרבה כסף שוב." נראה שה-AKP לא ניחשו. הגיע הזמן להוציא את החשבונית.

משבר 2001 יצר הזדמנות ל"פעולת תיקון" לטובת ההון הגדול. רחמי קוך, שהפגין את כישורי הקפטן שלו, תיאר בצורה מושלמת את התוכנית של כמאל דרוויש: נקה את החפיסות!

הבעיה האמיתית רק התחילה. השחר להגשים את חלום חצי המאה של הבירה. הגיע הזמן לחלוק את רכוש הרפובליקה.

סצנה 3: חלוקת רכוש הרפובליקה

בשנים 1993-2003 ראיתי סרט מאוד יפה ברוסיה מתחילתו ועד סופו. לידתם של אוליגרכים. ורבים מהם הם מתכת כְּרִיָהזה היה באזורים כמו משאבי טבע. עם המשאבים המוגבלים של טורקיה, שמתי עין על אתי קרום. Gemlik דשן"קניתי."

יותר מ-70 מיליארד דולר של הפרטה זעזעה את המדינה. הן באופן פיגורטיבי והן מילולית… מונופולים ציבוריים טבעיים כמו פטרוכימיה, טלקומוניקציה, אנרגיה ומינרלים היו הראשונים שנמכרו. מי שרוצה להבין את מהות המשטר הנוכחי צריך לשים לב לשלושה נכסי טבע שנמכרו בחיפזון בין 2004 ל-2006: אתי נחושת, אתי אלומיניום, אתי כרום. כך הונחו היסודות של האוליגרכים הטורקים. אתי אלומיניום ונחושת היו שייכים ל-Cengiz Holding, וכרום לילדירים.

תהליך הנחושת מכאן לאנגליה הוצג שוב ב-8 באוגוסט בטור זה: קומדור ג'ינגיס: אנחנו נותנים את הלכלוך, הערך המוסף מגיע לבריטים

עכשיו בואו נסתכל על המסע של Chrome.

סצנה 4: Chrome Miracle

"ההרפתקה שלי בחו"ל התחילה ב-2008, כשההכנסה של כולם הייתה גבוהה. בשנת 2009, ביצעתי את ההשקעה הידועה הראשונה שלי בעולם. כך כל העולם למד עלי. "השקעתי 500 מיליון דולר בחברה שיש לה חוב של 6.5 מיליארד דולר".

בעוד משבר הסאב-פריים ב-2008 הפיל את השווקים הפיננסיים המערביים, הוא גם הציע ל-AKP את ההזדמנות שחיפשה. המאגר העצום של הלוואות זולות שנוצרו על ידי מיליארדי דולרים שהוזרמו למוסדות פיננסיים כדי להתגבר על המשבר הניח את הבסיס לבניין המשטר של ה-AKP. פיצוץ החוב הזר, מנגנון האשראי הזול, העברת משאבים לקבוצות הון פרטיות בשם מגה פרויקטים, יצירת בעלי הון גרילה ותקשורת גרילה וכו'. אנחנו יודעים עכשיו.

יילדירים שחררה גם הון שנצבר מהפרטה בשוק הבינלאומי. החברה שבה הפך לשותף, עם רווחי כרום של 500 מיליון דולר, הייתה CMA CGM. החברה נמצאת בבעלות משפחת סעד הלבנונית, הנחשבת ל"אדריכלים המודרניים" של שילוח המכולות. משנות ה-50 הרחיב ז'אק סעדה את עסקי ההובלה של אביו בין לבנון לטקיה לנמל מרסיי. הוא הפך לשחקן רב השפעה כאשר נשא נשק עבור צבא ארה"ב במהלך מלחמת וייטנאם. ב-1978 הוא הקים את Compagnie Maritime d'Affretement (CMA) בצרפת. ב-1996 היא רכשה את חברת הספנות הלאומית הצרפתית Compagnie Generale Maritime (CGM). היא ביצעה מספר רכישות עוקבות בתעשיית הלוגיסטיקה, שתרמה להשתלבות של סין בכלכלה העולמית.

עם זאת, ההשפעה העמוקה של משבר 2009 על המגזר הריאלי נחוותה בלוגיסטיקה. הלוואות בנקאיות היו הכוח המניע בתחרות להעביר סחורות סיניות לשווקי העולם. המשבר גרם לגיבוש גדול. מספר החברות הדומיננטיות בשוק ירד מ-20 ל-7. בזמן שהאוליגרכיה הפיננסית סחפה את משפחת סעד כמו הרי געש, עפרות הכרום של טורקיה הצילו אותה. הסכום שהועבר לחברה בשנים 2011-2014 הסתכם במיליארד דולר. רודולף סעדה, שהשתלט על החברה ב-2018, אמר בראיון כי תרומת ההון של ילדירים הייתה טרנספורמטיבית. למעשה, CMA CGM עדיין במקום הראשון, הודות לכסף שקיבלה בתמורה ל-24 אחוזים. לפי בלומברג, שווי החברה של ילדירים עומד על כ-6.5 מיליארד דולר. רבע מדיבידנדים של יותר מ-4.9 מיליארד דולר ששולמה על ידי CMA CGM מתחילת 2020 זרמו גם לילדירים.

אתה יודע בכמה נמכר הכרום הזה? ב-58 מיליון דולר בלבד, נתון זה הוא פחות מיצוא אפילו של שנה!

סצנה 5: אימפריה נולדת

"בתחילת השנה הנוכחית רכשנו חברה המייצרת מיליון טון דשן בהולנד ובבלגיה. באפריל רכשנו חברה פטרוכימית המייצרת 1.3 מיליון טון דשן בקרואטיה. אנו מעוניינים בחברה המייצרת 1.5 מיליון טון דשן באירופה. ביצעתי השקעות חדשות בכרייה. קניתי מכרה כרום ברוסיה ובקזחסטן. התחלתי מחברת כרום פושטת רגל והגעתי למקום השלישי בעולם. זה לא מביא אף אחד וזה לא נותן לך. "האם אתה עובד."

טורקיה, 22 נמלים באמריקה הלטינית ובאירופה, מפעלי אמוניה ואוריאה בארה"ב, תחנות כוח סולאריות באלבניה, קרואטיה, אל סלבדור, קוסובו וטורקיה, מכרות כרום, Yildirim אמר בראיון במרץ כי ארה"ב היא הגדולה ביותר. הביע את רצונו להיות אחד ממפעילי נמל שילוח הפירות. היקף ההשקעה יגיע ל-10 מיליארד דולר.

כולם סללו את הדרך על ידי מכירה פומבית של רכוש ציבורי, כרום, שהוא זכותם של כל אזרחי הרפובליקה של טורקיה. יש מעט דוגמאות שמסבירות את הניאו-קולוניאליזם טוב יותר מזה. נשמת אפו של המונופול הלוגיסטי העולמי זרם מטורקיה, שיערותיה, אדמתה ונכסיה נשדדו.

הסוף: הקריאה לתפילה לא נפסקת, הדגל לא יורד, אבל…

Elaziğ מכיל את מאגרי הנחושת והכרום בעולם מבחינת איכות. היא גם אחת הערים העניות ביותר. ראינו את הסיפור של כרום. הם רצו להעביר את מלאי הנחושת ל-Cengiz בשנה שעברה. המכרז בוטל כעת עקב סכסוך שיתוף. אולם מילואים זו תועבר בסופו של דבר לחו"ל, כפי שנעשה במזידג ובמורגול.

כלומר "הקריאה לתפילה לא תשקוט, הדגל לא יירד" בארץ אלציג, אבל כל מה שטמון למטה יילקח. זה התרחיש האמיתי מאחורי הסרט "אגדה" של יילדרים.

***

סצנה נוספת: הערה אישית

בשנה שעברה, יילדירים תבע אותי לפרקליטות כי כתבתי שאתי קרום היא "שוד הפרטה שיוצר אוליגרכים". אם לא הייתה החלטה להגיש כתב אישום פלילי כראיה בבית המשפט. Kismet חייב להציג את זה בתקווה שזה יהיה ראיה במשפט חברתי…

מָקוֹר: קיר עיתון

Source link

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *