היום הוא יום השנה למותו של אטאטורק האלמותי. אני רק מבקש רחמים מכיוון שאני לא יכול להביע את מחשבותיי במלואן…

* * *

בין מה שכתבתי בכותרת, אני דווקא מתעניין במר השר קצירי, לא ב-TOGG. אני כל הזמן כותב שהוא השר הכי חשוב במדינה. לא לגבות ולעיניים שלו; כי רק היא יכולה לספק את הצמיחה בייצוא שתציל אותנו מהסטגפלציה.

עם זאת, כדי שהשר יבין את התעשייה, עליו לדון עם מר סלצ'וק מדוע החלה ביירקטאר לייצר מל"טים מאפס. אולי אז הוא יבין מה צריך כדי להיות יליד. הלוואי מקומי מתכוון מקומי!

שר התעשייה היקר, לפני כמה ימים הוא נאם בטקס הפתיחה של מפעל Yeniköy המחודש של פורד אוטוסאן – בו השתתף הנשיא – והדגיש עד כמה ה-TOGG המקומי והארצי מבריק בפתיחת מפעל אוטוסאן בהצלחה רבה. תחילה המל"טים שלנו ואחר כך TOGG הם שני חומרי יחסי ציבור שאין להם תחליף של הממשלה. אני חושב שהמדינה שלנו היא אחת השותפים הסודיים של מכונת TOGG. מה שזה לא יפתח, זה נגמר ב-TOGG. לפי המדידות שלי, הם קיבלו 2.5 אחוזים מהקולות עם TOGG שמר קיליקדארוגלו לא קיבל. יש צורך לציין.

עם זאת, כ"חובב מכוניות" אני חייב לעשות השוואה (לא זוכר איזו).

עובדות היסטוריות קודם כל.

שנת 1966. ברנרד נאום ז"ל, Iacocco מקבוצת קוך, ייצר מוצרים שלא הצריכו ייצור המוני, כלומר תבניות מתכת, בתי עיתונות, פסי ייצור וכו'. בזמן שחיפש מכונית עם מרכב פיברגלס, שהוא "מסלול ייצור רכב" שאינו מצריך השקעות כאלה, קיבל מידע מאנגליה.

אלן גיבס, יזם ניו זילנדי, מזמין מכונית פשוטה מקטע A/B מ-RELIANT MOTORS, חברה בריטית לייצור רכב, ומ-OGLE DESİGN, חברת עיצוב בריטית, כדי להיות המכונית הראשונה שיוצרה במדינה.

באותה תקופה לא היו בניו זילנד מכוניות או מוצרים תעשייתיים דומים. בשר כבשים וצמר היו כמעט מוצרי היצוא היחידים.

העיצוב נעשה על ידי טום קארן, מנכ"ל OGLE והמעצב הראשי. בנוסף, RELIANT הכינה מסמכים המכילים את כל מפרטי ההרכבה, הלוקליזציה והחלקים.

עם זאת, מכיוון שאלן גיבס לא הצליח להשיג רישיון יבוא מממשלתו שלו, הזכויות לייצור המכונית הסרק נרכשו על ידי אוטוסאן. הוא הגיע לטורקיה ב"הליכה" יבשתית מאנגליה וקרא לאזרח הטורקי ANADOL. אב הטיפוס, בשם הקוד FW5, הותאם מעט לתנאי הארץ, שופר, וה-ANADOL A1 נכנס להרכבה ולאחר מכן לייצור ב-19 בדצמבר 1966. המנוע/מערכת ההנעה כבר סופק על ידי חברת FORD הבריטית, המיוצגת על ידי OTOSAN. במקור, כל החלקים הגיעו מ-Reliant.

כלומר, אין "יסוד יליד" בלידתו..

עם זאת, ההרכבה הגיעה עד מהרה לנקודה כזו ש"אנאדול" החל להיות "מיוצרת" כמעט לחלוטין עם חלקים המיוצרים על ידי תת-תעשיית המדינה. 4 שנים לאחר הפגישה הראשונה הקימה אוטוסאן מחלקת עיצוב רכב בהוראת חברי הוותיק ואחי, ארדואן גונולי ז"ל, מיצרניות הרכב החשובות בארץ ומנכ"ל אוטוסאן (חתנו של קוצ'י). חוֹק). חברתי הוותיקה, נויאן איגית ז"ל, שוב מונה לראש המדינה הראשון מכונית מקומית Anadol STC הופקה בשנת 1973.

לאחר Anadol, TOFAŞ MURAT 124 ו-RENAULT 12 החלו להרכיב בארצנו. עם זאת, אלה היו מכונות שהודפסו והורכבו עם תבניות יריעות יד שנייה בארצותיהן, ואנאדול, שנעשתה בעבודת יד מצמר זכוכית ופוליאסטר, לא יכלה להתחרות בהן במחיר.

לאחר שנדחתה בקשה להעלות את המחיר ב-1,000 TL בלבד, שהייתה אז בשליטת המדינה, הוא הופסק ב-1984 לאחר שיוצרו בסך הכל 93,188 Anadols ורק 176 Anadol STCs.

כמו TOFAŞ ורנו, הם גם רכשו את הזכויות להרכבת הפורד טאונוס מאנגליה; עם זאת, הטאונוס, בהיותה מכונית ישנה מאוד, לא המריאה טוב. אוטוסאן, שייצרה את מכונית הנוסעים הראשונה במדינה, הפסיקה לייצר מכוניות נוסעים והתמקדה בכלי רכב מסחריים. הודות לחלוצים אלה, כל הרכב נוצר היום.

שני עובדות היסטוריות

ב-2011 הלכתי לראש הממשלה דאז עם מכר משותף והסברתי לו איך נוכל לייצר מכונית ביתית בארץ. הגשתי את הדו"ח. הוא שלח אותי לשר התעשייה מר ניהת ערגון. באותם תאריכים, הצגנו את אותו פרויקט לנשיא TOBB Hisarjiklioglu. "אם מישהו אומר לנו לעשות את זה, אנחנו עושים את זה!" אמר.

שר התעשייה ארגון ערך מכרז לכלי רכב מקומיים באמצעות TÜBİTAK – KAMAG (קבוצת מחקר מטעם מוסדות ציבוריים) ו-36 קונסורציונים שונים קיבלו בקשות. אז באותה תקופה היו 36 קבוצות שאמרו "אנחנו מייצרים מכוניות ביתיות". גם הקונסורציום שאורגן על ידי הגיש מועמדות. הגענו ל-6 ההצעות האחרונות. מה שקרה אז היה פיקרי אישיק, מורה למתמטיקה בתיכון הרקה, שהתמנה לשר התעשייה; Nihat Bey איננו.

מר פיקרי (בקצרה) זרק 3 שנים של מאמצים והוצאות מאיתנו, 36 קונסורציונים ו-TÜBİTAK.

הוא קבע תור אך לא הגיע לפגישה וכתוצאה מכך, למרות האזהרות הכתובות והמילוליות שלנו, הוא צבע מוצר שיתוף פעולה שוודי/סיני (מהסוג של מותג SAAB שג'נרל מוטורס זרקה לפני 5 שנים) בצבע הסוואה חום והביא אותו לטורקיה. "הנה, כאן," "המכונית," הוא אמר. הוא הוציא 40 מיליון יורו עבור המבצע הזה ב-2016.

הכסף הזה והמכונית הפכו לזבל.

באסיפה הכללית של TOBB 2017, אדוני הנשיא; "יש לי הצעה. כבן של העם הזה, אני מאחל לו. בואו נוציא את המכונית שלנו במאה אחוז מתוצרת מקומית מקהילת TOBB. TOBB צריכה לייצר 100 אחוז מכוניות מקומיות כ"תוצרת טורקיה". אנחנו איתך בעניין הזה. אספה, אספה, אספה אסיפה לא מתאימה לעם הזה. "לעם הזה יש עכשיו את המוח ואת המוצרים לייצר אותו".אדי.

גם אני שמחתי מאוד. מר ריפאת היסרג'יקליוגלו יתקשר אלי עכשיו ויגיד: "מישהו אמר לי לבוא!" הוא היה אומר. בדיוק ההפך קרה, אחי ריפאת נעלם ממכללת אנקרה.

בזמן שהשיחות הללו התקיימו בטורקיה, חברת עיצוב הרכב האיטלקית המפורסמת PİNİNFARİNA (שנרכשה על ידי חברת Mahindra ההודית) תכננה וייצרה אב טיפוס של רכב שטח בשם K 350 עבור חברת VinFast (לשעבר GM Vietnam) של וייטנאם. ה-K 350 היה רכב שטח עם מנוע V8 וגם מכונית חשמלית. הגרסה החשמלית פותחה על ידי קבוצת Kinetic ההיברידית הסינית.

הוייטנאמים קנו את ה-V8, קראו לו Le Grand-Saconnex, הציגו אותו בתערוכת הרכב של ז'נבה 2019 והחלו למכור אותו.

5 חברות טורקיות התאחדו כדי להקים את TOGG ב-2018 כדי לייצר את המכונית ש-TOBB הבטיחה לייצר. החברה החלה לגייס מנכ"לים ועובדים בשנת 2019. הוא עבר למקום העבודה באוקטובר ופתאום, מהנדסים טורקים מעצבים בנס את המכונית, מייצרים אב טיפוס והופכים אותה לניתנת לנהיגה ושמישה תוך 3 חודשים. הוא ערך את הבדיקות שלו וב-27 בדצמבר 2019, הנשיא קידם את הקבוצה תחת המותג TOGG.

אין "אלמנט מקומי" בלידת TOGG.

בדיוק 53 שנים מאוחר יותר, אתה לא יכול לעשות את מה שאוטוסן עשה באותו היום ולקרוא לזה "זה מקומי ולאומי (מה זה אומר 'אוטומוניל לאומי'?")

יתרה מכך, הוא עיצב והציג את מכונית הנוסעים הראשונה במדינה, לימד את המדינה איך מייצרים מכוניות נוסעים, הקים אלפי תתי תעשיות, והיום, בטקס 60 שנה לחייו, הוכרז במקום ואף ארצי. המפעל, המייצר כמיליון כלי רכב בשנה, מפעיל את הייצור שלו ובונה בעצמו אבות טיפוס. אם תדבר על המכונית, זה יהיה נטל על מי שבילה את כל חייו בתעשייה הזו.

אחד האירועים שהטרידו אותי יותר מכל היה מינויו של המנהל הכללי לשעבר (סרג'יו רוצ'ה) לתפקיד COO (מנהל תפעול ראשי). בקיצור, גם מי ש"בונה" רכב ביתי ולאומי אינו מקומי; ברזילאי.

אחי, הדור הראשון של מנהלי ניהול מקומיים שיכולים לעשות את העבודה הזאת מת. יש מאות דורות שלישיים! למה זה לא עובד לך?

Source link

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *